Průměrně se děti naučí jezdit na kole okolo 4. roku života. Je v pořádku, když to zvládnou dříve, ale i později. Je v pořádku i to, že třeba nemají zájem jezdit na kole vůbec.
Pohyb by měl být o radosti a ne o nucení (u dětí především, tím nechci říct, že to při prvním “ne” máte vzdát☝).✨
Pohybové předpoklady pro zvládnutí jízdy na kole:
- Střídavá chůze do schodů a ze schodů bez dopomoci.
- Poskoky na jedné noze.
- Stoj na 1 noze cca 10sek oboustranně.
- Ztížený stoj na 1 noze např. s rytmickým otáčením hlavy vpravo vlevo.
Všechny tyto pohybové dovednosti týkající se hrubé motoriky jsou ukazatelé, že následné trénování jízdy na kole půjde jednodušeji. Pokud v těchto oblastech potřebuje dítě ještě nějaký prostor pro trénování, samotný nácvik jízdy na kole ještě odložte. Ušetříte si zbytečné trápení sobě i dětem a nevezmeme jim zájem o jízdu na kole a potřebnou motivaci. Pokud děti motivaci mají a chtějí jezdit, můžete to vyzkoušet i bez těchto dovedností, snažte se však přistupovat bez nátlaku a být tam pro ně, abyste jízdu na kole dítěti nezprotivili. :)
Aby dítě bylo připraveno na jízdu na šlapacím kole, je předtím doporučováno koloodrážedlo. Dítě se tak naučí takové vozidlo ovládat, jen bez šlapek.
Nemyslím si, že je nutnost něco z toho pořizovat, ale může jít o dobrou přípravu a zpestření předchozího pohybu.
Co je nutnost je správně nasazená HELMA (to vám budu psát vždy a všude).❤️ Je dobré jít dítěti příkladem a na vozidlo jako je kolo nebo třeba koloběžka helmu nost také, aby ji vnímalo jako běžnou součást výbavy.
TIP: některé pojišťovny přispívají na dětskou helmu, informujte se u své pojišťovny a ušetřete.
Jak vybrat první kolo?
Lehká kola jsou nejčastěji doporučována. Pro děti je snazší ovládat takové kolo, a to jak během jízdy, tak i při manipulaci mimo ni. Znamená menší zátěž, jakou musí dítě uvézt ("ušlápnout"), hlavně při delší jízdě a jízdě do kopce. Výhody jízdy na lehčím kole: snadnější ovládání, menší únava při jízdě, jednodušší brždění, jednodušší učení jízdy na rovině i v terénu.
Jednou z nevýhod lehkých kol je jejich vyšší cena, avšak existuje možnost zakoupit je z druhé ruky, využít slevové akce, nebo si je půjčit na celou sezónu.
Děti zvládnou jezdit i na těžším kole, ale vyžaduje to od nich větší úsilí a zacházení s kolem je těžší. Hmotnost kola ovlivňuje jízdu při ovládání i třeba při rozjezdu. Pokud budete hlavně zpočátku jezdit na rovině, zvládne to. Mírné stoupání nebo delší vzdálenost mohou být pro dítě náročnější než u lehkého kola, protože musí uvézt nejen svou váhu, ale i váhu kola.Další nevýhodou je, že pokud dítě už nechce či nemůže pokračovat v jízdě, budete muset nést váhu kola sami. (Pozor váhu kol uvádí prodejci různě - s pedály, bez pedálů, s příslušenstvím, bez něj...).
Také bych zvážila sílu a tělesnou konstituci dítěte – pro menší dítě je lehké kolo skutečně vhodnější, zatímco aktivní a svalově silnější dítě by s těžším kolem nemělo mít problémy (samozřejmě závisí na tom, jak těžké kolo je).
Při výběru a zkoušení kola před koupí můžete nechat dítě s kolem manipulovat a sledovat, zda zvládne samo kolo položit na zem a zase jej zvednout. Tak si ověříte, že kolo není pro vaše dítě příliž těžké.
Velikost
Podstatné je zvolit správnou velikost. Vím, že kola nejsou levná, ale nekupujte zbytečně veliké kolo, aby déle vydrželo. Dítěti tak můžete vztah ke kolu zhoršit, protože může mít strach na něm jezdit.
Výška sedla by měla být nastavena tak, aby dítě dosáhlo chodidli na zem, když zvládne základy jídzy, tak špičkami na zem.
Při sezení by mělo pohodlně dosáhnout na řídítka
Dítě by na kole mělo sedět uvolněně a mít rovná záda.
Lehká kola mají brzdy vepředu. Starší či těžší kola mohou mít brzdu na šlapce, která brzdí pohybem zpět. V tom nevidím problém, akorát se v budoucnu bude dítě bude muset přeučovat na přední brzdy.
Jak naučit dítě jezdit?
Základem je odhodlanost a chuť dítěte. ❤️ Některé dítě naskočí na kolo a jede, jen poté dotrénuje rozjezdy. Některé děti potřebují dopomoc déle (rodiče, který postupně oporu ubírá a stává se hlavně takovou psychickou oporou).
S postranními kolečky nebo bez?
Jsem spíše nakloněna začátkům bez postranních koleček. Ale☝ každé dítě je jiné a jestli víte, že na začátky mu pomohou (především psychicky), tak proč ne. Osobně v tom problém nevidím. Jestli se kvůli postranním kolečkům naučí jezdit bez nich o pár dní či týdnů později, to nevadí. Pokud díky nim získá důvěru a jistotu v kolo, tak proč ne.
Tipy naučit dítě šlapat a jezdit na kole?
- Ukážte dítěti, jak kolo funguje.
- Nechte ho zatočit pedály a ukažte, že se tím otáčí kola. Učili jsme šlapání tak, že naše dcera měla každou botu jiné barvy a říkali jsme jí, kterou má použít: "modrá, růžová". Místo různě barevných bot můžete použít třeba šátek, který uvážete na nohu, nebo rovnou dva šátky (na každou nohu jeden:) ).
- Kolo můžete podložit, aby nespadlo, a nechat dítě šlapat bez pohybu vpřed.
- Další možností je kolo s postranními kolečky, které si dítě může vyzkoušet, pokud nemáte postranní kolečka, zeptejte se známých, zda by vám na pár dní nepůjčili.
- Další variantou je tříkolka, která má šlapky umístěné trochu jinak, obvykle na předních kolech, ale pro demonstraci šlapání to postačí.
- Můžete vzít delší šátek nebo osušku, srolovat ji a podvést pod hrudník dítěte, vést ji pod pažemi a spojit konce, abyste dítě mohli snadno držet, a postupně snižovat tah přidržování, dokud nebude téměř žádný.
- Varianta je také půjčit si tlačnou tyč, kdy se nemusíte k dítěti ohýbat.
- Pokud máte další tipy, napište mi je, prosím, aby je mohli využít i ostatní. :)
Motivace
Skvělá motivace pro dítě je vidět své vrstevníky a kamarády jezdit na šlapacím kole.
Často rodiny mají motivaci děti učit na kole, ale samotní rodiče nejezdí. Proto poté chybí potřebný smysl, motivace a přirozenost této pohybové aktivity i u dítěte.
Nejznámější značky lehkých kol jsou Rascal, Woom, Beany Zero, Kubikes, Stuff, Early Rider, Bungi Bungi,... ale nebála bych se ani zde nezmíněných značek, jen bych se podívala na váhu (každý prodejce uvádí váhu trošku jinak, některý bez pedálů jiný s pedály a i s výbavou jako jsou odrazky vpředu vzadu). Můžete sledovat i bazary, kde se dá kolo pořídit výrazně levněji. My takto pořídili právě Woom.
Tip: existují i sezónní půjčovny kol.
Na facebookové stránce “PORADNA - lehká kola” najdete různé značky, které jsou a pokud nechcete kupovat nové, tak se můžete podívat na facebookovou stránku "BAZAR - Lehká dětská kola".
Nejvýhodnější je vybírat kolo přímo s dítětem, v době, kdy jej už bude používat. Koupit kolo "do zásoby" se nemusí vyplatit, jelikož nemusíte trefit velikost.
Přání dítěte
Nezapomeňte brát v potaz požadavky dítěte. Pokud nesežente barevnou variantu, která by se líbila vašemu dítěti, můžete ho ozdobit třeba samolepkami, třásněmi, košíkem,...
Shrnutí
- Pohybové dovednosti jako chůze do schodů, skákání na jedné noze či stoj na jedné noze jsou signály, že je dítě připravené na jízdu na kole. Pokud tyto dovednosti dítě ještě nemá, je lepší s trénováním jízdy na kole ještě počkat (pokud nechce ono samo).
- Koloodrážedla jsou výbornou přípravou na jízdu na kole s pedály.
- Helma je nutnost pro každého malého cyklistu.
- Lehká kola jsou pro děti jednodušší na manipulaci a jízdu.
- Velikost kola je důležitá – kolo nesmí být příliš velké, jinak může dítěti vzít radost z jízdy.
- Motivace – sledování ostatních dětí nebo zapojení rodičů může děti motivovat k jízdě na kole.
Důležité je postupovat podle individuálních potřeb dítěte a dopřát mu dostatek prostoru a času k tomu, aby si na kolo zvyklo.
Doufám, že vám tento článek ve výběru pomůže.
Přeji vám krásný čas s vašimi dětmi.
Míša Kačírková