Lezení po čtyřech (vs plazení se)

Lezení po čtyřech patří do optimálního vývoje dítěte. Někdo jej bere jako přechodovou fázi, někdo jako důležitý milník. Z mého pohledu je lezení po čtyřech důležité a potřebné pro kvalitní vývoj. Plazení se po bříšku ve vývoji vidět nepotřebujeme. Jaké jsou benefity lezení a proč jej vnímám jako podstatné se dočtete v tomto článku.

Rozdíl mezi lezením po čtyřech a plazením se po bříšku

Plazení se. Jde o pohyb, kdy se děťátko posouvá vpřed pomocí jedné nebo obou horních končetin a pomocí jedné nebo obou dolních končetin, bříško sune po podložce. Neoopírá se o natažené horní končetiny ani o kolen ve smyslu, že se nachází přibližně pod úrovní kyčlí. Píši o plazení v rámci psychmotorického vývoje v prvním roce života, nikoli o dovednosti starších dětí.

Lezení po čtyřech. Je pohyb, kdy se děťátko opírá o natažené horní končetiny a o kolena a pohybuje se vpřed střídáním horní a dolní končetiny (vždy křížem).

Plazení se po bříšku nedoporučuji podporovat. Jak to udělat?

  • Nejlépe odstraňte vše, od čeho by se mohlo odrážet směrem vpřed. Nedávejte mu ruce za nohy, aby se mohlo odrazit.
  • Podporujte pivotování (otáčení se na bříšku dokola jako ručičkové hodiny).
  • Podporujte druhé vzpřímení (např. častější polohou na bříšku, jízdou v kočárku, lehkou dopomocí,...).
  • Podporujte nízké a vysoké šikmé sedy (např. dopomocí či hračkou, konkrétněji najdete ve webuináři Jak podpořit lezení po čtyřech).
  • Podporujte lezení po čtyřech.

Proč je lezení potřebné a chceme ho ve vývoji vidět?

  • Dochází k opoře o natažené ruce. Zapojují se svaly na horních končetinách, u ramenního pletence i u lopatek. Toto je důležité pro vývoj ramenních kloubů.
  • Opření o dlaň při lezení je potřebné pro kvalitní vývoj jemné motoriky.
  • Opora o kolena je důležitá pro dotváření jamek v kyčelním kloubu, pro funkci svalů v oblasti kyčlí a pánve.
  • Opora o horní končetiny a o kolena umožňuje kvalitně zapojit střed těla. Tedy pomáhá k napřímení páteře.
  • Kvalitním lezením ve zkříženém vzoru dochází i k rotaci mezi obratli, které je potřebné pro budoucí obcházení, chůzi, běh,...

Proč plazení se není optimální?

  • Při plazení se nezapojují svaly tak, jako u lezení. Dítě se neopírá o natažené ruce, o kolena, je prohnuté v zádech.
  • U asymetrického plazení (někdy označováno jako tzv. raněný voják) se navíc zapojuje tělo nesouměrně, to můžeme následně vidět i v dalším vývoji (např. rozdílné postavení nožek při stoji, obcházení, chůzi,...).
  • Když není opora o natažené horní končetiny a o kolena, není ani kvalitně zapojen střed těla.

Pokud se děťátko začne plazit nebo dělat nějaký jiný pohyb vpřed než lezení po čtyřech, určitě není potřeba panikařit, ale spíše jej v klidu podporovat v lezení po čtyřech. Jak na podporu lezení po čtyřech se dozvíte buď v kurzu Pro zdravý vývoj miminka nebo ve webináři Jak podpořit lezení po čtyřech, druhé vzpřímení a šikmé sedy.  

Motorický vývoj nemusí vždy probíhat ideálně a podle tabulek. V tomto případě je vaše podpora obzvlášť důležitá a pomůže děťátku zvládnout potřebné dovednosti.

Vím, že se někdy člověk snaží a i přesto se to nedaří, jak by byl rád. Každá snaha se počítá a každé lezení také. :)

Kdy začít řešit náhradní pohyb?

  • Pokud se miminko plazí symetricky, tedy jde ruka noha křížem (neodráží se jen jednou rukou či jednou nohou) a dokáže se vyhoupnout na čtyři, vydržte cca 14 dní, podporujte lezení (nechávejte miminko nahaté, používejte protiskluzové podložky a oblečení, ohraničte prostor, aby to miminko nelákalo směrem dopředu,...), pokud se plazení bude zrychlovat ,polkohy na čtyřech ubývat nebo se tam nedostane, objednejte se k dětskému fyzioterapeutovi na kontrolu.
  • Jestliže se plazí asymetricky, tedy přitahuje se jednou rukou a odráží se jednou nohou, zajistěte si termín u fyzioterapeuta co nejdříve. Objednací doby jsou dlouhé a než se tam dostanete uplyne nějaký čas. I proto je vhodné termín mít, případně jej zrušíte a uvolníte tak místo někomu jinému. :)
  • Doma podporujte lezení po čtyřech. Než se dostanete k fyzioterapeutovi, můžete se podívat na můj praktický webinář Jak podpořit lezení po čtyřech.